Дати:
Вид транспорт: Самолетни
Цена от 8640.00 лв.
ДАТА | ЦЕНА | РЕЗЕРВИРАЙ |
29.04.2025 | 3036.00 лв. | Резервирай |
Сутрешен полет от София с прекачване в Истанбул. Кацане във Ван в 15:30. Трансфер до хотела, настаняване и вечеря.
Ден 2 :Нашата програма във Ван ще започне с Цитаделата и царските гробници с клинописни надписи. Преди 3000 години (от IX до VI век пр.н.е.) на мястото на днешния град се е намирал Тушпа, столица на древно Урарту. По-късно той е част от Велика Армения и столица на някои от по-късните арменски царства. През различните епохи го владеят перси, византийци, араби, монголи, селджуци и много други. И накрая османските турци. Богатата сбирка от ценни артефакти в Археологическия музей ще ни покаже славното минало на тази земя. Обяд в местен ресторант (срещу доплащане) или свободно време. Съвремен Ван предлага още една голяма забележителност: домът на прочутите Вански котки! Тези изумителни животни са с гъста тебеширено бяла козина и разноцветни очи. И обичат да плуват! Поставени са под защита и износът им от Турция е забранен! При възможност ще направим екскурзия до руините на древна урартска крепост (VII. пр.н.е.) Свободно време. Вечеря. Нощувка.
Ден 3 :След закуска ще се отправим на едно живописно пътешествие около заобиколеното от високи над 4000 метра вулканични планини изключително красиво езеро Ван. То е най-голямото содено езеро в света и четвъртото по площ безотточно езеро. Водата му е наситена с карбонат, сулфат и натриев хлорид, което я прави абсолютно неподходяща за пиене и живот. Но въпреки това езерото Ван може да се похвали с една уникална риба, единствената, която може да живее тук и никъде другаде по света. Нарича се перлен кефал. Малко корабче ще ни отведе до известния с богатата си история остров Акдамар (Агхтамар), за да се възхитим от арменската царска църква на Светия кръст, построена преди повече от 1000 години. Ще се насладим на нейните прекрасни стенописи и впечатляваща древна архитектура. Построяването на този храм е свързано с интересна легенда за голяма любов с нещастен край. Ще ви я разкажем на място. След това желаещите ще имат възможност да похапнат от прочутия перлен кефал. След като похапнем ще се отправим към Диарбекир - античния Амида. Днес той е неофициалната столица на кюрдите. По пътя ще направим фотопауза край величествения мост Малабади, прочут с най-дългата и висока арка от всички каменни мостове в света. Според местни източници куполът на Света София можел да се побере под нея. Построен е през далечната 1147 година. Като се има предвид нивото на инженерните науки тогава, той представлява уникално строително чудо, трудно постижимо дори в днешно време! Настаняване в хотела в Диарбекир. Свободно време. Вечеря и нощувка.
Ден 4 :След закуска ще започне програмата ни в Диарбекир от древната суриянска (сирийска православна) Патриаршеска църква Дева Мария, Голямата (Улу) Джамия, една от първите в Месопотамия (639 година) и прилежащия към нея етнографски комплекс, представляващ богата чорбаджийска къща, медресе, кервансарай и други. В свободното време за похапване препоръчваме да посетите и старинния Хасан паша хан - един от обществено най-значимите в Диарбекир през първата половина на 19 век, запазен и функциониращи до днес. Ще продължим към Черната базалтова крепост на Диарбекир - известна в българската история със заточените дейци на нашето националноосвободително движение. Построена е от римския император Констанций II през IV век и е била втората по големина и здравина в света след Великата китайска стена. Тогава Диарбекир е бил граничен град и важна спирка по Пътя на коприната. За него са се водили много битки между перси и римляни. Нашата последна спирка за деня ще бъде друга голяма забележителност - старият мост над река Тигър. Той също е от черен базалт и много величествен! Наричат го „моста с десетте очи“, защото има десет арки. Плодородната долина на реката Тигър е прочутата с огромните зелено-черни дини с тегло от 40 до 65 килограма. При възможност и желание може да посетите самостоятелно Археологическия музей. Вечеря. Нощувка.
Ден 5 :Програмата в този ден ще започне с посещение на древното селище Хасанкейф - разположено по бреговете на река Тигър. Хасанкейф вероятно е едно от най-старите постоянно обитавани селища в света - на около 10 000 години. Хасанкейф и заобикалящите го варовикови скали са били дом на хиляди пещери, създадени от човека, 300 средновековни паметника и уникална екосистема в каньон – всичко това превръща Хасанкейф в музей на открито. За съжаление в момента градът е потънало съкровище, заедно с археологическите артефакти, които все още са заровени под него. Въпреки протестите на местните власти, археолози, архитекти, природозащитници и екологични групи, именно на територията на Хасанкейф бе построен язовир, а обитателите му – изселени. Все пак на повърхността са останали някои паметници, които ще видим с лодка, плавайки в язовира. Ще продължим към тайнственния и загадъчен християнски манастир Дейрулзафаран (Шафрановия). Той е бил заселен от около три хилядолетия, въпреки че повечето скални жилища са на около 2000 години. Вероятно е бил обитаван първо от асирийци и/или урарти, а след това със сигурност от последователни римски, византийски, тюркски и арабски династии. Основан е през далечната 493 година и в продължение на векове е седалище на патриарха на сирийската православна (суриянска) църква. Ще разгледаме църквата, медицинското училище, храма на слънцето, кръщелното отделение и гробницата на патриарсите. Накрая ще изпием по едно ароматно кафе или чай и ще продължим към Мардин. За нас, християните, Мардин е специален! Тук живее една от най-древните християнски общности, за която почти нищо не знаем. Тези хора наричат себе си сурияни и твърдят, че са първите християни, защото са приели Христовата вяра още в средата на I век. В наши дни потомците им пазят жива своята религия и традиции. В град Мардин и околностите живеят към 5000 сурияни, 70 на сто от тях - православни. Езикът им е семитски и е много близък до арамейския, езика на Иисус Христос. Тук започва нашата пешеходна разходка в един приказен музей на открито. Старият град е обявен за исторически и културен резерват. Поставен е под защитата на държавата и строежът на нови сгради е забранен. Ние ще се разходим по старинните каменни улици и при достатъчно време ще посетим Патриаршеската църква Свети Четиридесет мъченици, Улу джами (XII век), Шехидие джами, великолепната сграда на Старата поща и други. Ще се любуваме на красивата панорама към плодородна Месопотамия. Съвсем основателно наричат Мардин Втория Йерусалим. Много християнски верозиповедания са имали епископи тук: Арменската католическа, Халдейската католическа, Сирийската католическа и други църкви. Ще се опитаме да ви покажем някои от техните храмове, ако са реставрирани и достъпни. Посещение на Археологическия музей (по желание). Свободно време за разходка и проучване на чаршията. Вкусна вечеря в хотела
Ден 6 :Днес
ни предстои приятно пътешествие из изключително интересните и живописни
околности на Мардин. Първата
ни спирка е столицата на сурияните Мидият, известен с красивите каменни къщи с
богата ориенталска декорация. Доста турски сериали са заснети тук и много хора
от цяла Турция посещават града, за да видят местата, където са стъпвали
любимите им артисти. Но има нещо по-важно! Представителите на местната
християнска общност са известни със своята сръчност. Те са неподражаеми
дърворезбари, каменоделци и бижутери. В Мидият се произвеждат фантастични
сребърни украшения от филигран.
Другото,
с което местните се гордеят е… виното! Нехарактерна за мюсюлманския свят
напитка! А началото на винопроизводството е поставено не къде де е, а в близкия
манастир Мор Габриел, основан още през 397 година от Свети Самуил и Свети
Симеон. Големият му разцвет обаче е през VII век, когато негов игумен става
Свети Габриел. Тогава в него са живеели аскетично повече от 1500 монаси и
послушници, отдадени само на труд и молитви! Отвътре манастирската църква е
била покрита със златни апликации. При нашествието на монголите златото и
полилеите са плячкосани, а манастирът унищожен. През XVII век светата обител е
възстановена отново. Днес за сурияните това е най-святото място на света
след Йерусалим. Тук са погребани много светци с техните реликви, както и
няколко хиляди свещеници. Манастирът е действащ и се посещава от православни
християни от цял свят. Продължаваме
към митичния град Дара, едно от най-изумителните творения в Югоизточна Турция.
Той също има много древна история, но големият му разцвет започва през 505
година, когато е построен отново от византийския император Анастасий I. Той го
кръщава на себе си – Анастасиополис и го прави столица на Горна Месопотамия.
Градът изиграва важна роля за защита на границите на Източната Римска империя.
Бил е опасан от високи 20 м стени с дължина 4 км, но поради непрестанните битки
от тях нищо не е останало. Персите все пак успяват да го превземат няколко пъти
и го преименуват на своя владетел Дарий. Едва
една трета от Дара е проучена. Ще разгледаме издълбаните в скалата военни
складове, казармите, храмове, обществени бани, арки, мост и други монументални
структури. Но това не е всичко! Римските инженери са сътворили истинско
строително чудо: първата в света дъгообразна язовирна стена, с която са
променили коритото на местната река и чрез акведукти докарали водите
Условия за резервации: |
[ « назад ] | изпрати на приятел | принтирай | [ нагоре ] |