1 ден София – Истанбул – Хонг Конг
Полет за Хонг Конг през Истанбул с Турски авиолинии в 21.15 ч. Кацане в Истанбул в 22.45 ч. Излитане от Истанбул за Хонг Конг в 01.35 ч.
2 ден Хонг Конг
Пристигане в Хонг Конг в 17.15 ч. Посрещане от фирмата-партньор. Трансфер до хотела. Настаняване. Нощувка.
3 ден Хонг Конг – Гуилин
Закуска. Трансфер до жп гарата и отпътуване с високоскоростен влак за Гуилин – един от най-красивите градове на Китай, впечатляващ със своите изумителни пейзажи и планински хълмове, известни като „захарните глави“. Място, което заради неговата живописност местните сравняват с рая. Посещение на пещерата Тръстиковата флейта. Прилича на дворец, сътворен от природата, с разположените по нейната 500-метрова дължина сталагмити, сталактити и каменни колони, които създават усещането за потапяне в свят на чудеса. Каменните цветя и причудливите каменни форми, облени в светлина, заслепяват очите. 77 цитата от поеми и пътеписи разказват за популярността й. Напускането й е през пространство, изобилстващо от тръстика, подходяща за направата на флейти, която дава името й. Магнетично място, открито едва през 1940 г. от японските войски, пещерата е запазила своята автентичност и днес е превърната в достояние на обществеността.
В следобедните часове – посещение на една от многото, характерни за страната чаени плантации, свързани с изконните китайски традиции за приготвяне на ароматната напитка. Настаняване в хотел в Гуилин. Вечеря. Нощувка.
4 ден Гуилин – Янгшуо – Гуилин
Закуска. Круиз по река Ли до Янгшуо с продължителност около 4-5 часа, предлагащ възможност да се насладите на прекрасните пейзажи по бреговете на реката, чрез които да се потопите в типичната за Китай атмосфера с характерната мараня, в която се открояват планини, долини, оризови полета и селца. Докосване до автентичния живот на местните. Обяд на кораба на шведска маса. Пристигане в малкото градче Янгшуо, сгушено сред варовикови планински върхове. Благодарение на специфичното му разположение и на река Ли, той е един от най-популярните сред туристите. Връщане в хотела в Гуилин с автобус. Вечеря. Нощувка.
5 ден Гуилин – Кунминг
Ранна закуска. Отпътуване с високоскоростен влак за град Кунминг, разположен на брега на голямо езеро. Столица на китайската провинция Юнан, градът е известен като „градът на вечната пролет“ заради мекия си климат и почти целогодишния цъфтеж на различни видове цветя. Трансфер до хотела. Вечеря. Нощувка.
6 ден Кунминг
Закуска. Посещение на Зеления езерен парк – най-красивия градски парк в Кунминг. Езерото е воден резервоар за града и се състои от 4 по-малки езерца, свързани помежду си с традиционни мостове. Най-голямата му атракция е павилионът Дзян У Танг. Известен е с малките си островчета, осеяни с пешеходни пътеки, обградени от дървета и цветя. Обяд. Отпътуване за Каменната гора – един от най-забележителните скални феномени на Китай. Голямата каменна гора е геологичен парк, известен със своите плътни редици от варовикови стълбове, оформящи своеобразен лабиринт. Скалните й образувания наподобяват мечове, животни, човешки фигури и др. Днес този парк е под закрилата на ЮНЕСКО. Връщане в хотела. Вечеря. Нощувка.
7 ден Кунминг – Шангри-Ла
Закуска. Трансфер до гарата за отпътуване с високоскоростен влак за Шангри-Ла – загадъчно място в Китай, което граничи с Тибет, получило името си от мистичната земя, описана в романа на Джеймс Хилтън „Изгубеният хоризонт“. Средище, свързано географски и етнически с Тибет – тибетската култура и начин на живот, далеч от шума и суетата на големи градове като Шанхай и Пекин. Неговото спокойствие и уникална архитектура го превръщат в „скритото бижу“ на Китай. Посрещане от местния партньор и туристическа програма в Стария град. Настаняване в хотел. Вечеря. Нощувка.
8 ден Шангри-Ла
Закуска. Посещение на манастира Сонгцанлин. Той е най-големият будистки манастир в района на Тибет, построен през 17 в. за само 2 г. Видът му много напомня група от замъци. В него се съхраняват множество ценни реликви като златни фигури на Буда, златни лампи, сребърни кадилници и др. В най-добрите му времена в манастира са живеели 2000 монаси, но днес са останали само 700. Обяд. Посещение на езерото Напа, разположено в долина, оградена от планини, убежище на различни видове птици. Езерото е сезонно – през сухия сезон се преръща в блато и създава достатъчно пространство за езда, а през дъждовния сезон е удивително красиво на фона на околните планини. В близост до него са разположени няколко тибетски селца. Посещение на тибетско семейство, което дава възможност за оформянето на по-задълбочена представа за тибетската култура и живот. Свободно време в Стария град Шангри-Ла. Връщане в хотела. Вечеря. Нощувка.
9 ден Шангри-Ла – Лхаса
Закуска. Трансфер до летището за полет до Лхаса – свещен град за изповядващите будизма, чието име означава „Място на боговете“ или „Град на слънцето“ в автономната китайска провинция Тибет. Разположен е на височиа 3650 м. и от векове е религиозен, културен и икономически център на Тибет. В района на града има много храмове, привличащи милиони будистки поклонници всяка година.
Посрещане от местния партньор и трансфер до хотела. Настаняване. Нощувка.
10 ден Лхаса
Закуска. Посещение на двореца Потала. Построен през 7 в., дворецът Потала е най-популярната атракция в Тибет и зимна резиденция на будисткия водач (Далай Лама) в миналото. Смята се за символ на Лхаса и за най-високо разположения дворец, замък и манастирски комплекс в света (разположен е на 3700 м надморска височина). Днес той е свещено място за будистките поклонници. Сградата му е на 13 етажа, има окооло 999 помещения и съхранява над 10 000 статуи на Буда. От 1994 г. е под закрилата на ЮНЕСКО.
Обяд. Посещение на летния дворец Норбулинка – лятната резиденция на будистките водачи (Далай Лама). До 1959 г. те са упражнявали оттук своята административна и религиозна власт. В превод от тибетски името му означава „Парк на скъпоценностите“ или „Парк на съкровищата“. Комплексът е много различен от типичните тибетски манастири и за разлика от тях е разположен в голям парк сред дървета, цветя и езеро.
Посещение на манастира Сера и шумните му монашески дебати (от понеделник до събота следобед). Този манастир е един от най-значимите в Тибет. Свято място за проповядващите будизма, в чиито колежи монасите могат да се обучат в традиционните му ценности. Тук дебатите са важна част от изучаването на будизма. Монасите вярват, че наред с изучаването на свещените текстове е важно да практикуват това, което са научили. Затова те се събират в двора на манастира, за да дискутират религиозни теми и да се уверят, че ги разбират правилно. Традиционна тибетска вечеря. Връщане в хотела. Нощувка.
11 ден Лхаса
Закуска. Посещение на манастира Дрепунг. Заради разположението на отличителните му бели сгради по склоновете на хълма, на който се е разпрострял, манастирът прилича на „купчина ориз“, поради което името му означава точно това. Той е един от най-големите в района на Лхаса. Заедно с манастирите Сера и Ганден, Дрепунг е един от трите „стълба на тибетската държава“. Място за медитация и просветление за хиляди монаси.
Обяд. Посещение на храма Джоканг. Според една от легендите за създаването му, след преместването на столицата в Лхаса, наводненията в Тибет зачестяват. Принцеса Венченг, която се занимавала с астрология и гадаене, получава прозрение, че платото, в което е разположен града, има формата на полегнал дявол, а езерото му е „сърцето на дявола“. Единствения начин да се победи злото е чрез построяването на храм на мястото на езерото. Така езерото било запълнено с пясък и над него е построен храма Джоканг, което означава „домът на Буда“. Време за релакс в типична Тибетска чайна. Връщане в хотела. Вечеря. Нощувка.
12 ден Лхаса – Шигадзе
Закуска. Отпътуване за Шигадзе – втори по големина град в автономната област Тибет след Лхаса. Спирка за обяд /сух пакет/ на езерото Ямдрок – едно от трите най-големи езера в Тибет и най-привлекателното в подножието на Хималаите. Според местната митология езерото е резултат от превъплъщението на местна богиня и затова се смята за свято. Неговите тюркоазени води привличат туристите и го превръщат в любимо място за отдих по пътя към Шигадзе. Посещение на манастира Ташилхунпо. Манастирът е построен през 15 в. от първия Далай Лама и се превръща в сакрално средище за тибетския будизъм. Мястото, на което е построен, открива красива панорама към град Шигадзе. Към манастира има два колежа, в които могат да се видят студенти монаси, пеещи будистки писания като начин за изучаване на сутрите и мантрите на тибетския будизъм.
Посещение на тибетско семейство. Настаняване в хотел в Шигадзе. Вечеря. Нощувка.
13 ден Шигадзе – Лхаса – Чонгкинг
Закуска. Трансфер до летището в Лхаса за следобеден полет до Чонгкинг – мегаполис и важен бизнес център в Китай, един от най-важните градове в страната за производство на мотоциклети. Настаняване в хотел. Нощувка.
14 ден Чонгкинг – Чжанцзяцзе
Ранна закуска. Трансфер до летището за полет до Чжанцзяцзе. Чжанцзяцзе е малък град в провинция Хънан в Китай. Неговата значимост се определя от близостта му до планината Тианмън. Добре дошли в Национален парк Тианмн, превърнал се във вдъхновение за декора на филма „Аватар“. Изкачване на планината Тианци с Асансьора на дракона, отворен за обществеността през 2002 г., считан за най-високия (335 м) и най-бързия (изкачването отнема по-малко от 2 мин.) външен асансьор в света, гледките от който са невероятни. Обяд. Посещение на най-интересните части на планината, включително и на спиращия дъха Стъклен мост – най-дългия стъклен мост в света (430 м дължина и 6 м ширина), разпрострял се величествено над грандиозния каньон. Настаняване в хотел. Вечеря. Нощувка.
15 ден Чжанцзяцзе – Шанхай
Закуска. Отпътуване с планинския кабинков лифт до планината Тианмън – най-дългия въжен път в света до планински връх /7 455 м/. След това с помощта на ескалатор ще се изкачите до Небесните порти и пещерата Тианмън. Една китайска легенда разказва, че преди много време в небето се разнесъл силен звук. Когато местните жители излезли навън, за да разберат какво се случва, видели пет благоприятни облака в небето, а от главният връх на планината Сонглианг (първоначалното име на планината Тианмън) се чул ясен глас, чист като камбанен звън – гласът на нефритовия император, който бил бог на небето според даоистката теология. Той благословил своя народ и оттогава планината Songliang променя името си на Tianmen (планината Heaven's Gate на английски) и е символ на късмет. Пещерата Тианмън се намира в източната част на главния връх на планината и е с дълбочина 60 м. Това е най-високата естествена арка в света. Най-доброто място за разглеждане й е площадът на пещерата. Поглеждайки нагоре, ще откриете, че пещерата е като портата, през която човек може да влезе в рая. Обяд. Връщане с автобус. Трансфер до летището за вечерен полет до Шанхай – най-големия град в Китай, разположен в делтата на река Яндзъ, известен като „Чикаго на Изтока“. Пристигане в Шанхай, посрещане от местния партньор и трансфер до хотела. Нощувка.
16 ден Шанхай - Истанбул
Закуска. Посещение на Музея на Шанхай – един от най-важните музеи на древното китайско изкуство, и Yu Garden с неговите изящни павилиони, езера, зигзагообразни мостове, арки и изящни алпинеуми. Обяд. Изкачване до най-високата част на Шанхай, където се намира Център Шанхай – комплекс от сгради, построен през 1990 г., който се състои от 3 кули и няколко допълнителни сгради, в които са разположени супермаркет, универсален магазин на 3 етажа, изложбен център и 5-звезден хотел. Отпътуване за The Bund – бившият международен квартал със забележителни 26 сгради в различни архитектурни стилове от готика и барок до класицизъм и ренесанс, в които са се помещавали посолства, банки и търговски къщи на различни европейски държави. Зоната е отворена за посещение от 2010 г. Вечеря. Трансфер до летището. Полет от Шанхай до София на Турските авиолинии в 22.25 ч.
17 ден София
Пристигане в София в 08.25 ч.