Вашата оценка 4.00 от 1 гласа
Ливан - Eкскурзии и почивки от mondel-travel.com
Ливан
Република Ливан или последната християнска запетайка в ислямския свят, е една от входните врати на Ориента и винаги се е отличавала с красотата и климата си. Територията на страната обхваща източното крайбрежие на Средиземно море.По територия Ливан се нарежда на 161-о място в света. Бреговата линия на Ливан е с дължина 217 км и по нея има много пристанища.Успоредно на крайбрежието се издигат Ливанските планини, а най-висок връх е Куриата ас-Сауда (3088 м). Някога Ливанските планини са били покрити с големи гори от кедрови дървета, но горите постоянно намаляват. Кедърът е показан и в националния флаг.
Държавно устройство: парламентарна демократична република
Официален език: арабски и френски
Столица - Бейрут
Най-голям град - Бейрут
Парична единица: ливанска лира
Територия: 10 452 km²
Население: 6 362 890
Религия: Мюсюлмани и християни
Валута:
Ливанската лира е официалната парична единица на Ливан. Символът за валутата е LL (ل.ل), а международното съкращение е LBP. Банкноти: 1000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 и 100 000 лири. Монети: 250 и 500 пиастъра. 1 $ ≈ 1500 ливански лири.
Места за обмяна на валута са бюрата на летището и местните банки. Не обменяйте пари на улицата от случайни минувачи. Тегленето на пари от банкомат също е възможно, но трябва да сте сигурни, че вашата карта важи в Ливан. Ресторантите, хотелите и магазините често дават цените си и в щатски долари. В търговските обекти може да се плаща директно в щатски долари. Емисията на банкнотите от 100 долара трябва да бъде след 2011 г.
1 USD ≈ 1,507.50 LBP
Пазаруване: Магазините са отворени от 9 до 19 часа от понеделник до събота. Неделя е почивен ден. Повечето търговски центрове работят до 22 часа.
Сувенири
За да закупите сувенири, магнити, чаши и тениски, трябва да отидете в някой от търговските центрове в града По отношение на известния ливански кедър има много забрани. Кедърът в тази арабска страна се счита за свещено дърво. На туристите е забранено да изнасят семена от Ливан.
Климат:
Климатът е субтропичен, средиземноморски с топло сухо лято и влажна зима. Времето в Ливан през fктомври е предимно слънчево с температури около 25 – 28 ˚ С, в края на февруари времето е слънчево и с температури 16-20 ˚ С.
Облекло:
Ливан е страна на смесени религии. Ще откриете, че на много места в Бейрут живеят хора, които са облечени консервативно, както и такива, които се обличат точно като западняци. В Ливан може да се обличате, както желаете, няма мъжки или женски дрехи. Въпреки това, някои квартали в Ливан са по-консервативни от други, затова бъдете наясно с вида на района, в който отивате. Като общо правило, в консервативните области е най-добре да покриете краката и раменете си (мъже и жени). В други части, като например християнските райони, няма код за облекло. Въпреки това, ходенето с по-разголени дрехи / при дамите/ и шорти ще привлече много нежелано внимание от мъже, които не са свикнали да виждат жени, облечени по този начин на улицата. Не е необходимо да носите хиджаб (забрадка), освен ако влизате в джамия. Освен това жените ще трябва да покрият ръцете, краката и гърдите си. Очаква се мъжете да се обличат скромно в джамия. Това означава да носите панталони и риза. Препоръчително е да носите дрехи от естествени материи и удобни обувки, както и да ползвате слънцезащита.
Часова зона:
Ливан е в една часова зона с България.
Местна храна: Ливанската кухня е много вкусна и включва изобилие от цели зърна, плодове, зеленчуци, нишестета, прясна риба и морски дарове. Птиците се консумират по-често от червеното месо. Червеното месо е типично за крайбрежието, докато в планините е типично козе месо. Също така е типично използването на обилни количества чесън и зехтин, подправянето с лимонов сок. Зехтин, билки, чесън, нахут и лимон са типични вкусове, открити в ливанската кухня.
Препоръчваме Ви да пиете само бутилирана вода и да не консумирате храна от улицата.
Традиционната ливанска кухня се отличава с изобилие от зеленчуци и риба. Месни ястия, с изключение на тези, приготвени от пиле или агне, рядко се виждат, но на практика няма свинско месо. Зеленчуците се приготвят по различни начини и се добавят много подправки към тях. В допълнение, в местната кухня много боб.
В Ливан те правят отлична шаурма, която тук се нарича "шаверма". Той е различен по вкус от шаурма от Турция, тъй като ливанците използват специални сосове за него. Пътната шовама е голяма и струва около $ 6.
Над 400 ресторанта са отворени за посетители в Бейрут. Те сервират както ливански, така и международни ястия. Най-скъпите ресторанти съществуват само в столицата, във всички останали места кетърингът изглежда много по-скромен.+
Отлично ливанско вино е известно в целия Близък изток. Най-популярен е Château Ksara. Предлага се в различни цветове. Можете да опитате местни вина във всеки ресторант.
Митнически изисквания: Всеки пътуващ може да внася и изнася за лични цели до 2 литра концентрат. Няма ограничения за тютюневи изделия. Не се изисква деклариране на валута при влизане и излизане от страната.
Няма задължителни имунизации при влизане в страната.
Внимание! Притежатели на паспорти, в които има положени израелски визи, не се допускат в страната, независимо от статута на пътуващия.
Посолство на Република България в Ливанската република
Адрес: BP 11 65 44 Beyrout, Hazmieh, Mar Takla, secteur 6, rue 44
Тел.: +961 5 452 883; +961 5 453 658
Дежурни телефони в извънработно време:
+961 5452883; +961 71266985
Факс: +961 5 452 892
Работно време: По - Пт, 08.30 до 15.30 ч.
Приемно време на КС: По, Вт, Чт и Пт, 09.00 - 12.00 ч.
E-mail: Embassy.Beirut@mfa.bg
Website: www.mfa.bg/embassies/lebanon
Посолство на Ливанската република в София
Адрес: 1113 София ул. ”Фредерик Жолио-Кюри”, бл. 155, ап. 13
Телефон: +359 2 971 27 34; +359 2 971 27 23; +359 2 971 13 14
Факс: +359 2 971 34 97
Работно време: 9.00 - 15.30 ч.
E-mail: amblibansofia@gmail.com
Транспорт
В Ливан такситата се считат за най-удобните транспортни средства в градовете и в страната. Тук има много таксиметрови автомобили, така че пътуването по всяко време на деня не е проблем. Не трябва да разчитате на броячите, особено след като те не са инсталирани навсякъде.Обикновено цената на пътуването се договаря предварително с водача и е по-добре да се направи това дори преди да се качите на колата. Ливански таксиметрови шофьори приемат плащане в местни лири и в долари.
Сигурност
Съвременният Ливан е държава, която не отдавна е започнала прехода към мирен живот след голяма война. Границата между Израел и Ливан е затворена днес. Ако пътуващ има печат в паспорта си за посещение в Израел, той няма да може да влезе в Ливан. Дори ако паспортът е нов, всички туристи по време на граничния контрол се питат дали са били в Израел. Подобна е ситуацията и в Израел. С бележка в паспорта за посещение в Ливан е невъзможно да се стигне до тази страна.
Положението на границата със Сирия също не е достатъчно стабилно. Безопасна е централната част на Ливан, където се намира столицата. Чуждестранните туристи не се препоръчват да пътуват на юг от Тир и на север от Триполи.
Спешни телефонни номера
Полиция: 112/999
Линейка: 140
Пожарна: 175
код държава: 961
Internet TLD .lb
Най-добро време за посещение: Най-доброто време да посетите Ливан е пролетта (от март до май) и есента (от септември до ноември). Пикът на туристическия сезон е от средата на юни до средата на септември, когато цените значително се покачват. Зимата е мека, със средни температури около 15 градуса, но валежите и облаците може да развалят преживяването ви.
Щепсели и контакти: Пътувайте с адаптер и универсален туристически накрайник
Електричество: 230 V; 50 Hz
Тип контакти:
Тип С Тип D Тип G
Полезни съвети за пътуване
• Въпреки наличието на национална валута - ливанската лира - долари се приемат навсякъде в страната. Те могат да плащат дори в публичните институции.
• В Ливан можете да донесете пари в брой или да теглите пари от банкомати. Мрежата от банкомати съществува не само в Бейрут, но и в малките градове. Можете да платите с карта само в големите супермаркети в Бейрут. На други места се приемат само пари в брой.
• Арабски и френски се говорят в Ливан. Повечето улични знаци и таблици са написани и на тези два езика. Значителна част от населението също говори английски.
• Ливанците, както и хората от всички арабски страни, обичат да се пазарят. Счита се за нормално да се пазариш между собственика и продавача в малки магазини и магазини за сувенири. Тук е прието да се пазарим в таксита и с шофьори на автобуси, както и да се опитаме да намалим цената на всяка услуга.
• Магазините са отворени от 9.00 до 19.00 часа. Няколко супермаркета са отворени до 22.00 часа. В събота и неделя повечето магазини са затворени.
• Водата от чешмата не е подходяща за пиене, най-добре е да се използва бутилирана вода.
• Бакшиш. Моля да си предвидите банкноти от 1$ за бакшиши - те се дават на ръка, не е прието да се оставят на масата.
• Препоръчителна дневна сума на човек на ден за храна и разходи от личен характер: около 50 $/ за храна може да предвидите около 25 – 30 $/.